تجهیز سالن کنفرانس یکی از مهم ترین و اساسی ترین نیازهای هر ارگان، سازمان و شرکت می باشد.با توجه به برگزاری جلسات متعدد در هر سازمانی نیاز به یک سالن کنفرانس مجهز به سیستم های صوتی و تصویری جهت سهولت برگزاری جلسات احساس می گردد.

صفر تا صد تجهیزات سالن کنفرانس شامل سیستم های زیر می باشد.

 

میکروفون های کنفرانس

میکروفون های سالن کنفرانس از سه جزء میکروفون ریاست، میکروفون شرکت کننده، و واحد مرکزی کنفرانس تشکیل می گردد به صورتی که برای هر فرد شرکنت کننده در جلسه یک میکروفون در نظر گرفته می شود که تفاوت میکروفون ریاست و شرکت کننده در کلید کنترل جلسات در میکروفون ریاست می باشد که رییس جلسه می تواند توسط آن تمامی میکروفون ها را غیرفعال نماید.

 

سیستم صوت جانبی سالن کنفرانس

سیستم صوتی جانبی سالن کنفرانس شامل اسپیکر دیواری، آمپلی فایر و میکروفون بیسیم می باشد

اسپیکر دیواری: اسپیکر های دیواری جهت تقویت صدای میکروفون های سالن کنفرانس نصب می گردد و به دو صورت اهمی و ولتی میتوان نصب نمود. سایز اسپیکرها با توجه به ابعاد سالن کنفرانس انتخاب می گردد و از اندازه حداقل 6 اینچ میتوان استفاده نمود.

آمپلی فایر: جهت تامین توان اسپیکرهای نصب شده در سالن کنفرانس از آمپلی فایر استفاده می گردد. آمپلی فایر با توان های مختلفی در بازار موجود می باشد اما توان آمپلی فایر با توجه به تعداد اسپیکرهای اتاق کنفرانس و جمع توان اسپیکر ها محاسبه می گردد.

میکروفون بیسیم: میکروفونهای بیسیم شامل مدلهای مختلف میکروفون بیسیم دستی، یقه ای و هدمیک می باشد که جهت استفاده افرادی که در سالن کنفرانس حضور دارند اما فاقد میکروفون کنفرانس می باشد استفاده می گردد تا بتوانند سوالات خود را مطرح کنند.

 

 

سیستم تصویربرداری سالن کنفرانس

از دیگر تجهیزات سالن کنفرانس جهت تصویربرداری، دوربین های حرفه ای PTZ با قابلیت تصویربرداری اتوماتیک و دستی می باشد.

در تصویربرداری به صورت دستی از کنترلر استفاده می گردد که اپراتور از طریق کنترلر دوربین ها را کنترل و از سالن کنفرانس تصویربرداری می نماید.

در تصویربرداری اتوماتیک از یک دستگاه واسط به نام اینترفیس استفاده می گردد که موقعیت مکانی میکروفونهای کنفرانس در این دستگاه تعریف می گردد و زمانی که هر میکروفون روشن می گردد و شخص شروع به صحبت می نماید دوربین به صورت اتوماتیک به سمت سخنران چرخیده و فیلمبرداری می نماید و نیازی به اپراتور نمی باشد.

 

سیستم نمایش تصویر سالن کنفرانس

تجهیز سالن کنفرانس به سیستم نمایش تصویر یکی از بخش های اولیه سالن کنفرانس می باشد. سیستم های نمایش تصویر شامل مانیتور، ویدیو پرژکتور و ویدیووال می باشد.

جهت تجهیز سالن کنفرانس با استفاده از مانیتور می توان به دو صورت عمل نمود:

1) برای هر دو نفر یک مانیتور 20 اینچ روی میز کنفرانس در نظر گرفته و در صورتی که فضای میز ما کم باشد می توانیم از مانیتور آسانسوری (لیفت مانیتور) استفاده نماییم تا در صورت عدم استفاده از مانیتور فضای میز اشغال نگردد.

2) روی دیوارهای اطراف سالن کنفرانس مانیتورهایی با ابعاد بزرک نصب کرده تا افراد به خوبی تصاویر را ببینند.

روش دیگر جهت تجهیز سالن کنفرانس به سیستم نمایش تصویر نصب ویدیو پرژکتور با شدت نور بالا و یا استفاده از نمایشگرهای ویدیووال می باشد .

 

پنل رومیزی میز کنفرانس (VSP)

در اغلب سالنهای کنفرانس سمینارهای آموزشی و جلساتی برگزار می گردد که نیاز به ارائه مطالب از روی لبتاب و پخش صدا و تصویر لب تاب می باشد. در این حالت میتوانیم میزهای کنفرانس را به پنل های رومیزی فول پورت (VSP) که تجهیز نموده تا از طریق آن افراد بتوانند تصویر لبتاب خود رای روی نمایشگر پخش و صدای لبتاب را نیز رو سیستم صوت سالن کنفرانس پخش نمایند.

 

رکوردر 

یکی از اهداف تجهیز سالن های کنفرانس به سیستم تصویربرداری ضبط و آرشیو جلسات به صورت صوتی و تصویری می باشد که این امر با استفاده از رکوردر قابل انجام می باشد. رکودرها قابلیت ضبط با کیفیت های مختلف از جمله HD , FULL HD را نیز دارا می باشند و تصاویر را بر روی فلش و یا هارد اکسترنال می توانند ذخیره نمایند.